Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Za poplatky platí tříčlenná rodina více než 10,5 tisíc ročně

14.04.2008, 08:15   |   Patrik Nacher   |   komentářů (0)

Každý občan v České republice zaplatí na různých poplatcích průměrně 4 646 Kč za rok. Tuto skutečnost zjistil portál www.mojepoplatky.cz, který pomocí nové kalkulačky poplatků zjišťuje výši a strukturu poplatků, které občané platí. Domácnosti jako celek pak poplatky zatěžují ještě více. Průměrná tříčlenná domácnost zaplatí dle průzkumu portálu na poplatcích celkem 10 687 Kč za rok, tedy 890 Kč měsíčně. Průměrný čistý měsíční příjem tazatelů pak činí 22 282 Kč.

Z výsledků je jasně vidět, že poplatky jsou výraznou položkou, která zatěžuje naše rozpočty. V mnoha případech je zátěž poplatků vyšší než zátěž daňová, především u nízkopříjmových skupin obyvatel. Průzkum zahrnul celkem 45 979 občanů a 16 902 domácností.

Struktura kalkulačky umožňuje nejen zjistit průměrnou výši poplatků na obyvatele, ale také na domácnost, stejně jako hodnoty u různých druhů poplatků. Na poplatcích státu (správní, soudní poplatky atd.) zaplatí rodina v průměru 5 425 Kč ročně. K tomu je třeba přičíst 798 Kč za poplatky ve zdravotnictví a 4 464 Kč za poplatky za bankovní služby.

 

Zajímavé statistické údaje

Rodina se 3 členy

Rodina se 3 členy a nejvyšší poplatkovou zátěží zaplatí za rok na poplatcích 44 540 Kč ročně. To představuje 3 711 Kč měsíčně. Příjem celé rodiny je 55 000 – 60 000 Kč měsíčně. Na poplatcích státu a obci zaplatí tato rodina 33 310 Kč, na poplatcích ve zdravotnictví pak 1 380 Kč a za bankovní poplatky 9 850 Kč. Na poplatcích tedy rodina zaplatí cca 7% svých příjmů. Mezi nejvyšší poplatky, které musela rodina zaplatit byl soudní poplatek 4 200 Kč, založení 5 živností 5000 Kč, dálniční známka na 3 automobily 3000 Kč, 2 psi – 3000 Kč, poplatek za smlouvu o úvěru 5 000 Kč apod..

Rodina s nejvyššími poplatky

Rodina s 5 členy s nejvyšší poplatkovou zátěží zaplatila na poplatcích dle kalkulačky na stránkách www.mojepoplatky.cz celkem 49 890 Kč. To představuje 4 157 Kč za měsíc.

Rodina s nejvyšším poměrem

Rodina má měsíční příjem 12 – 15 000 Kč a 4 členy. Na poplatcích tato rodina zaplatila 25 600 Kč. To představuje 2 133 Kč měsíčně. Nejvíc zaplatila překvapivě na bankovních poplatcích, protože si brala spotřebitelský úvěr s poplatkem. Bankovní poplatky tak rodinu stály 13 000 Kč, dále poplatky státu a obci, na kterých zaplatila rodina 10 290 Kč a poplatky ve zdravotnictví 2 310 Kč. Rodina tak na poplatcích zaplatila až 18% svého příjmu.

Rodiny s nejnižšími poplatky

Jsou rodiny, které dle kalkulátoru zaplatily jen několik stovek ročně. Lidé se tak snaží vyhýbat i poplatkům, které jsou jinak povinné. Například vyplňují čestná prohlášení o tom, že nevlastní televizor ani rozhlasový přijímač. K lékařům raději nechodí a léky si berou zásadně bez předpisu. Stejně tak se snaží občané vyhýbat i povinným platbám za odvoz odpadu, nenahlašují například vlastnictví psů apod..

Nejnákladnějším poplatkem je poplatek za televizní vysílání

Nejnákladnějším poplatkem byl poplatek za televizi a rádio. Jasným důvodem je zákonná povinnost tento poplatek platit. Zatímco u jiných poplatků je často na vůli občana, zda zmíněnou službu, za kterou poplatek platí, využije či ne. U poplatku za televizi je zajímavé, že jej podle průzkumu platí až o třetinu lidí více než poplatek za rozhlas.

Dalším poplatkem, který zatížil výrazněji rodinné rozpočty byl poplatek za dálniční známku. Při přepočítání na všechny občany ČR vychází, že se u nás za rok na správních poplatcích a poplatcích obci zaplatí částka ve výši více než 20 miliard korun!

Poplatky ve zdravotnictví

Poměrně nízká částka za zdravotní poplatky je způsobena tím, že průměr zvyšují občané v důchodovém věku, kteří se průzkumu zúčastnili v menším množství než je jejich podíl na celkové populaci. Přesto i při převedení uvedených částek na všechny obyvatele České republiky vychází, že na zdravotních poplatcích zaplatíme celkově 3 miliardy a 300 milionů korun. Pokud by se zahrnul rozhodující vliv lidí v důchodovém věku, kteří platí zdravotní poplatky nejvíce, pak bychom zjistili, že se dostáváme do souladu s odhadem ministerstva zdravotnictví, které předpovědělo výběr poplatků ve zdravotnictví za tento rok ve výši 4 miliardy Kč.

 

Zajímavé příběhy našich čtenářů

Nejzajímavějším tématem současné doby jsou bezesporu poplatky ve zdravotnictví, na které lidi nejvíce reagují a nejvíc o nich diskutují.

Poplatek za recept platíme soukromým, ziskovým podnikům! Proč?

http://www.mojepoplatky.cz/poplatek-za-recept-platime-soukromym-ziskovym-podnikum-proc-273.html

Neplaťte zbytečně poplatky za psa

http://www.mojepoplatky.cz/neplatte-zbytecne-poplatky-za-psa-116.html  

Sprostota úřednice překonala meze. Zůstala jsem s dítětem bez prostředků

http://www.mojepoplatky.cz/sprostota-urednice-prekonala-meze-zustala-jsem-s-ditetem-bez-prostreku-265.html

I přes rostoucí TV poplatky přináší televize stále horší sváteční program!

http://www.mojepoplatky.cz/i-pres-rostouci-tv-poplatky-prinasi-televize-stale-horsi-svatecni-program-103.html

Odpad musíte vytvářet povinně!

http://www.mojepoplatky.cz/odpad-musite-vytvaret-povinne-246.html

Exekutor nic nevymohl, i přesto chtěl poplatek

http://www.mojepoplatky.cz/exekutor-nic-nevymohl-i-presto-chtel-poplatek-190.html

Prohledat jednotlivé výrazy - Za poplatky platí tříčlenná rodina více než 10,5 tisíc ročně

Za , poplatky , platí , tříčlenná , rodina , více , než , 10,5 , tisíc , ročně ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka