Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Studenti jsou na tom v ČR hůř!

02.06.2010, 13:03   |   MiR   |   komentářů (0)

Za posledních 5 let se výdaje na vysoké školy zvýšily o 39 %. Mohlo by se tedy zdát, že si vysoké školy významně polepšily a zvýšily tak kvalitu výuky i investice do studentů. V uvedeném období se však zvýšil i počet studentů, a to ještě mnohem výrazněji. Díky růstu počtu studentů, na které však vysoké školy nedostaly adekvátně vysoké finanční prostředky ze státního rozpočtu, tak výdaje na jednoho studenta významně klesly. Problémem tak nejsou pouze samotné finanční prostředky, ale též přeplněné posluchárny, třídy na seminářích a zastaralé vybavení učeben u mnoha oborů. Důsledkem je pak často zhoršení kvality výuky, kterou si musí studenti vynahrazovat vlastní aktivitou.

Státní rozpočet problém nevyřeší

Státní rozpočet, který se ocitá v problémech, nebude ani příští rok schopen vyřešit klesající výdaje na studenta. Opět se plánuje poměrně výrazný růst počtu studentů a jen velmi mírný nárůst finančních prostředků. Pro představu lze uvést, že ČR vydává na vysoké školy 1,1 % svého HDP, zatímco průměr 30 vyspělých zemí OECD činí 1,4 %.

Je školné na vysokých školách mrtvé?

Školné, které by mohlo alespoň částečně problém řešit, se v dohledné době zavádět nebude. Na této skutečnosti nezmění nic ani nová pravicová vláda ODS, která má školné ve svém programu. Jednak nemá sílu na prosazení školného v poslanecké sněmovně, a stejně tak chybí i vůle. Plánované školné mělo činit zhruba 10 - 20 000 Kč ročně dle studovaného oboru a mělo představovat zhruba 5-10 % ročního nákladu na studenta. S finanční injekcí v podobě#anketa školného však nemohou vysoké školy v dohledné době počítat. Se školným však mohou počítat vysoké školy privátní, kde se školné pohybuje v rozmezí 15 - 40 000 Kč za semestr. Školné je tak mimo státních dotací nejvýznamnějším zdrojem jejich příjmů. Finanční dostupnost je však pro mnoho studentů ze sociálně slabších rodin jen velmi omezená.

Vysokoškoláků je stále málo

I přes zvýšení počtu studentů na vysokých školách není množství lidí s vysokoškolským vzděláním dostačující a neustále za vyspělými zeměmi zaostává. Zatímco v ČR se vysokoškolským diplomem může pochlubit 12 % lidí, průměr zemí OECD činí 25 %.

Podíl vysokoškoláků je tak ve vyspělých zemích více než dvojnásobný. Nic na tom nemění ani fakt, že od roku 1989, kdy univerzity navštěvovalo 112 000 studentů, jich v letošním roce studuje více než 295 000.

Velmi zajímavým zjištěním je fakt, že zatímco v počtu vysokoškoláků patříme na poslední místa v Evropě, v počtu středoškolsky vzdělaných lidí jsme na tom téměř nejlépe. Zatímco v ČR má středoškolské vzdělání 77 % populace, v zemích OECD je jich pouze 42 %

Výdaje na studenta klesají, náklady studentů se zvyšují

Výdaje samotných studentů za samotné studium a související služby se však každým rokem zvyšují. I přes neexistenci školného je vysokoškolské studium pro mnoho studentů velmi nákladná záležitost. Podle výpočtu Sociologického ústavu Akademie věd činily průměrné náklady studenta na vysoké škole 3 500 Kč měsíčně.

Nejvyššími náklady je bezesporu poplatek za ubytování. Loňské zvýšení cen vysokoškolských kolejí, které se zvedly na více než dvojnásobek, znamenalo významný zásah do peněženek studentů. Okamžitě pak klesl zájem o ubytování na kolejích a naopak vzrostl zájem o pronájem bytů, které studenty vyjdou stejně nebo srovnatelně s náklady na kolej.

Mezi nezanedbatelné výdaje patří též náklady za učebnice a učební pomůcky, stravování, cestovné apod.

Prohledat jednotlivé výrazy - Studenti jsou na tom v ČR hůř!

Studenti , jsou , na , tom , v , ČR , hůř! ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka