Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Růst daní a cen nebude. Strany jsou proti

19.08.2009, 07:56   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Ministr financí Janota se rozhodl řešit hrozící rekordní schodek státního rozpočtu zvýšením daní. Zvýšení daní by se tak dotklo téměř veškerého zboží a služeb. Realita je však jiná. Ani ČSSD, ani ODS růst daní nechtějí, nebo by zdaňovaly úplně jinak.

Zvyšování daní dle ministra financí je rekordní

Plány ministra financí na zvýšení daní jsou skutečně rekordní. Ještě nikdy v historii České republiky nevzrostly daně tolik, jako připouští návrh. Podle návrhů by podražily benzín, nafta, stavební práce, potraviny, automobily, oblečení a další druhy zboží a služeb. Zvýšit by se totiž měly jak základní tak snížená sazby, které by vzrostly z 19 na 20 procent a z 9 na 11 procent. Současně by se zvýšily spotřební daně na pohonné hmoty.

Ministr financí si od zvyšování daní slibuje dodatečné příjmy mezi 25 až 40 miliardami korun.

Schodek rozpočtu by měli zaplatit všichni občané ve vyšších cenách

Krize by se tak občanů dotkla nejenom zmírněním růstu platů a zvyšující se nezaměstnaností, ale nově také vyššími cenami zboží a služeb. Plány ministra financí dokonce zasahují do dalších daní, jako jsou daně z nemovitostí a převodu nemovitostí, které by se měly také výrazně zvýšit.

Tyto nepopulární plány se právě před volbami setkaly s ostrou kritikou největší pravicové i levicové strany, proti zvýšení daní na potraviny a zboží pro občany jsou také komunisté.

Pokud by chtěl ministr financí své plány prosadit, musel by o prospěšnosti a potřebnosti zvýšení daní přesvědčit právě dvě nejsilnější politické strany. Minimálně v předvolebním období se mu to však s největší pravděpodobností nepodaří.

Sociální demokraté zvyšování cen odmítají

Své plány v daňové oblasti již zveřejnili sociální demokraté, kteří s možností zvyšování DPH či spotřební daně vůbec nepočítají. Sociální demokraté naopak počítají se zvyšováním daně z příjmu fyzických osob, která by měla vzrůst ze současných 15 na 38 procent u lidí, kteří vydělávají více než 100 tisíc korun měsíčně. Současně by zrušili stropy na sociální pojištění, což by jim přineslo další miliardy do státní pokladny. Bohuslav Sobotka, stínový ministr financí za ČSSD vysvětluje: „Zvýšení daní u nejbohatších příjmových skupin je projevem solidarity vůči chudším a nezaměstnaným občanům.“

ODS daně zvyšovat vůbec nehodlá

ODS dle slov svých představitelů se zvyšováním daní nepočítá vůbec. Vysoké schodky bude tato strana snižovat především škrty v rozpočtu a omezování sociálních výdajů. Nicméně volební program v této oblasti bude znám pravděpodobně až na konci srpna.

Ministr financí tak pravděpodobně většinu svých plánů vůbec neprosadí. Nejen, že s jeho plány nesouhlasí dvě největší strany, ale přijetí nutných norem bude možné až po volbách, kdy o nich bude rozhodovat vítězná vládní koalice. Zvyšování cen a inflace podle plánů ministra financí se tak zatím vůbec bát nemusíme.

Miroslav Zeman

Hlasujte v anketě o NEJŠKODLIVĚJŠÍ MONOPOL na http://www.mojepoplatky.cz/

Prohledat jednotlivé výrazy - Růst daní a cen nebude. Strany jsou proti

Růst , daní , a , cen , nebude. , Strany , jsou , proti ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka