Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poplatky za bydlení rostou. Investice do bytu se však přesto vyplatila

23.06.2008, 00:00   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

I přes růst poplatků za bydlení, tedy cen vody, elektřiny, plynu, příspěvku do fondu oprav a odvoz odpadu se v uplynulých letech investice do koupi a následného pronajmutí bytu výrazně vyplatila. Kolik mohl kdo v uvedeném období vydělat?

Ten kdo v posledních 4 letech investoval své volné prostředky do nákupu bytů, velmi výrazně vydělal. Toto období se vyznačovalo poměrně výrazným růstem cen všech druhů nemovitostí včetně bytů. Dalším faktorem, který dále přispěl k výhodnosti investic do bytů, byla existence regulace nájemného, která dala velký prostor pro zvykšování tržního nájemného, především ve velkých městech. Kdo tedy vydělal za uvedené období nejvíce a které investice přinesly největší zisky?

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Investice do bytu v Praze

V uvedeném období i v současnosti jsou největším hitem byty v Praze. Přestože je jejich cena bezkonkurenčně nejvyšší, zájem o ně stále trvá. V současné době se běžná tržní cena standardního bytu 2+1 či 2+kk první kategorie (v panelovém domě) pohybuje minimálně okolo 2 mil. korun. Momentálně se však ceny bytů v panelových bytech mírně snižují. 

Měsíční tržní nájemné v těchto bytech se nejčastěji pohybuje mezi 9 až 12 tis. korunami, nejdůležitější úlohu zde samozřejmě hraje atraktivita lokality. Pokud jste koupili příslušný byt v období před 3 roky, zaplatili jste pouze 1 400 000 až 1 600 000 Kč. Do současnosti tedy šťastný majitel tohoto bytu vydělal jen na zvýšení jeho hodnoty 500 000 až 600 000 Kč, což představuje téměř 25 - 30 % růst hodnoty během cca 3 let.

Pokud byl zmíněný byt předmětem pronájmu, získal za něj jeho majitel po odpočtu nákladů, tedy poplatků za bydlení (oprav, záloh teplé a studené vody + teplo) 6 000 Kč čistého zisku měsíčně (průměrný nájem), což představuje 72 000 Kč ročně. Za uvedené 3 roky činil zisk z pronájmu dalších 216 000 Kč. Při nákladech 1 200 000 Kč na pořízení bytu činily zisky ze zhodnocení + pronájmu téměř 700 000 Kč během 3 let. V procentním vyjádření činil roční výnos z této nemovitosti 14,3 % z hodnoty investice. To je vysoké číslo překonávající většinu finančních produktů v současnosti nabízených. Podobný vývoj, i když s nižším nárůstem hodnoty bytu, lze očekávat i do budoucna. Přičemž u bytů v panelových domech je nutno počítat i se střednědobým mírným snižováním cen.

Investice do bytů v chudších regionech ČR?

Zcela opačným případem jsou menší města. Zde se nacházejí relativně levné byty. Jedná se především o města s vyšší nezaměstnaností a tudíž i s nižší kupní silou obyvatel. Nabídka zde mnohdy převyšuje poptávku. Ovšem postupná rostoucí poptávka, koupěschopnost obyvatelstva a snaha o cenové srovnávání s vyspělejšími regiony, způsobují rychlý růst tržních cen těchto bytů.

Mezi taková města lze řadit především Chomutov, Most, Sokolov, Karvinou a další města v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Byt 2+1 v Sokolově lze v současné době pořídit v průměru za 750 až 800 tis. korun. Oproti roku 2002, kdy se stejný byt dal pořídit za 250 000 Kč, se jedná o nárůst více než 500 tis. korun za 5 let. V procentním vyjádření je to kolem 50 % za rok.

Další faktor zvyšující výnos z realizované investice je nájemné, které ve výše uvedeném bytě činí 6 až 7 000 Kč, po odečtení nákladů na dosažení tohoto příjmu činí měsíční čisté nájemné cca 4 000 Kč. Za rok tak výnos z nájemného činí 48 000 Kč. Za uvedené 2 roky činí výnos z nájemného 96 000 Kč a spolu se zvýšením cen příslušného bytu činí výnos celkem téměř 200 000 Kč v uplynulých 2 letech. V procentním vyjádření činil roční výnos z tohoto bytu bezmála 27 %!

Výnos u bytu v malém okresním městě s nízkými cenami bytů tak byl o téměř 13 % vyšší než u stejně velkého bytu v Praze. Je nutné si však uvědomit, že tento boom pomalu odeznívá a v blízké budoucnosti bude výnos z investice do bytu tvořit z větší části výnos z nájemného a menší podíl bude mít zvyšování hodnoty nemovitosti.

Nesmíme však zapomenout, že výnos z pronájmu  investice je nutné zdanit, což však závisí na celkových příjmech pronajímatele případně jeho schopnosti využít nákladových položek ke snížení daňového základu. Vezmeme-li v úvahu, že na pořízení jednoho bytu v Praze potřebujeme v současnosti průměrně 4 násobně vyšší investici, pak je srovnání velmi zajímavé.

Závěrem

Ačkoliv se stále doporučuje jako velmi výhodná investice koupě bytu v Praze, neměli bychom zapomínat, že zde existují i jiné  možnosti investování do levných bytů v chudších regionech ČR, které vám při dobrém výběru mohou přinést vyšší zisk a nižší pořizovací náklady. Přestože se již nečekají tak extrémně vysoké nárůsty cen jako v minulých letech, dlouhodobě se investice do těchto bytů vyplatí.

Hodnota kvalitního bytu na atraktivním místě může totiž do budoucna růst i přesto, že ceny bytů obecně budou klesat. Je proto nutné při nákupu dobře a zodpovědně vybírat.


Srovnání cen standardních bytů 2+1 (58 m2) ve vybraných městech v roce 2003Zdroj: ČSÚ

Praha 2 180 000 Kč
Brno 1 800 000 Kč
Hradec Králové 1 280 000 Kč
Karlovy Vary 1 580 000 Kč
Zlín 1 150 000 Kč
Benešov 990 000 Kč
Chrudim 980 000 Kč
Tábor 950 000 Kč
Klatovy 840 000 Kč
Cheb 720 000 Kč
Opava 620 000 Kč
Sokolov 750 000 Kč
Ostrava 550 000 Kč
Karviná 520 000 Kč
Bruntál 412 000 Kč
Děčín 510 000 Kč
Teplice 515 000 Kč
Chomutov 500 000 Kč

Prohledat jednotlivé výrazy - Poplatky za bydlení rostou. Investice do bytu se však přesto vyplatila

Poplatky , za , bydlení , rostou. , Investice , do , bytu , se , však , přesto , vyplatila ,

Poplatky za bydlení rostou. Investice do bytu se však přesto vyplatila

Fond oprav

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li by mi někdo neporadil. Chceme si pronáj...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka