Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Podvodné připojení opět útočí! Může vás stát tisíce!

02.06.2008, 14:05   |   Jaroslav Sitta   |   komentářů (0)

V minulém roce bylo podvodným připojením poškozeno velké množství uživatelů. Jejich počet však stále roste. Existuje však mnoho způsobů jak se bránit. Chráníte se před podvodným připojením, které vás může stát tisíce? Nebo vše necháváte náhodě?

Podvodné připojení, žluté či jinak barevné linky, active X. Všichni ti, kteří byli tímto podvodem postiženi a poškozeni ví, o čem je řeč. Ti kteří měli to štěstí, a s tímto problémem se ještě přímo nesetkali, by měli dávat o to větší pozor. Kdy a kde se podvodné připojení poprvé objevilo již zřejmě nikdo neví. Faktem však je, že v současnosti je toto nebezpečí velmi rozšířené a situace se stále horší. Tímto problémem jsou především postiženi uživatelé, kteří používají pro připojení k internetu vytáčené modemové dial-up připojení.

Jak se podvodně připojit?

Hlavní příčinou problému, zvaného podvodné připojení, je malý program Aktive X zvaný Dialer, který je schopen přepojit vás na vysoce zpoplatněné zahraniční linky. Místo obvyklých 17,- Kč za hodinu mimo špičku, zaplatíte až 70,- Kč za pouhou minutu! Stáhnutí takového prográmku je velice jednoduché a často si toho ani nevšimnete. Největší nebezpečí hrozí na zahraničních internetových stránkách (především erotických), kde stačí kliknout na odkaz či obrázek. Nyní už mu nic nebrání k nepozorovanému a hlavně neslyšnému odpojení vašeho modemu a nové připojení k zahraničnímu serveru z exotické země. Nutno dodat, že tento luxus, který na kvalitě připojení rozhodně nepoznáte, vás může vyjít na desetitisíce až statisíce korun za měsíc!

Jelikož podvodníci jsou vždy o krok napřed, před těmi kdo se před nimi snaží bránit, objevil se nový způsob podvodu. Není již způsobován prokliknutím aplikace active X (nejčastěji na erotických stránkách), ale virem. Typ viru se nazývá Trojský kůň a může být nebezpečnější a hůře odhalitelný než starší způsob. Podvodníci jsou prostě vynalézaví a je zřejmě jen otázka času, než přijdou na nový způsob, jak uživatele internetu rafinovaněji podvést.

Kolik nás podvodné připojení může stát?

Za celý rok 2003 řešil Český Telecom téměř 2 000 reklamací z důvodu podvodného připojení. Toto číslo však není celkovým množstvím postižených, kterých může být ve skutečnosti 2 x více. Z důvodu zbytečnosti však vyšší částku za připojení k internetu prostě nereklamují. Škody způsobené z podvodného připojení rozhodně nejsou zanedbatelné a činí průměrně 5 000,- Kč na jednoho poškozeného (podle zdrojů Sdružení pro ochranu spotřebitele to však má být více než 22 000,- Kč). Bylo však již zaznamenáno několik případů, kdy škoda přesáhla 100 000,- Kč.

Informace Českého Telecomu o podvodném připojení najdete zde.

Je téměř jisté, že kdyby podvodné připojení nasměrovalo zákazníka k číslu, za jehož použití by zaplatil např. jen polovinu obvyklé ceny, pak by se většina lidí zřejmě neozvala, a tyto služby nereklamovala. Skutečnost je však jiná. A je zde jasný úmysl tímto způsobem internetové uživatele poškodit a tedy je podvést. To, že pachatele chrání anonymita, resp. nejednoznačnost místa odkud se tento podvod uskutečňuje, nic nemění na výsledku, kterým jsou tisíce poškozených uživatelů.

Jak se před podvodným připojením bránit?

Nezbývá tedy, než se proti podvodným praktikám bránit. Existuje několik možností a způsobů. Téměř všechny vás vyjdou daleko levněji než hrozící škoda.

1. Připojení přes Centrum.cz - V případě, že využijete připojení přes Centrum.cz, můžete využívat spolehlivé ochrany proti podvodnému přesměrování na linky se speciální tarifikací. Pro více informací klikněte zde

2. Omezení odchozího volání. Jedná se o placenou službu, kterou nabízí Český Telecom. Cena 47,- Kč za měsíc + 71,- Kč za zřízení.

3. Instalace kvalitního antivirového programu a firewallu. (cena cca 1 200,- Kč)

4. Antidialový program.  Např. program Connection meter. Kromě počítání času připojení, upozorní uživatele na změnu v připojení. Cena 160,- Kč

5. Hardwarový přístroj. Reaguje na změnu připojení a automaticky se odpojí. Výhodou je, že přístroj má fixně zadané funkce, které žádný softwarový program nemůže ovlivnit. Cena se pohybuje okolo 500,- Kč.

6. Přechod na jiný druh připojení - Např. prostřednictvím kabelové televize apod. Měsíční paušál od 570,- Kč

Prohledat jednotlivé výrazy - Podvodné připojení opět útočí! Může vás stát tisíce!

Podvodné , připojení , opět , útočí! , Může , vás , stát , tisíce! ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka