Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Odbory chtějí pohřbít reformy: Podaří se jim to?

02.06.2010, 13:23   |   MiR   |   komentářů (0)

Odbory jsou zásadně proti daňové reformě připravené vládou.

Odbory kritizují: reforma je jen pro bohaté

Dle jejich analýzy přinesou reformy profit jen úzké skupině nejbohatší lidí, kteří mají příjmy vyšší než 40 000,- Kč. Lidí s příjmem nad touto hranicí je přitom méně než 13 %. Tito lidé budou zvýhodněni nejen nižší výslednou daní, ale od mzdy 80 000,- Kč a více i stropy na sociální a zdravotní pojištění, které mohou ušetřit tisíce korun ročně.

Pohorší si pak především lidé s průměrnými příjmy a nejchudší lidé.

Důchodci na reformu doplatí nejvíc

Nejvíce si však proti současnosti pohorší důchodci, kterým se dle odborů reforma nevyplatí vůbec. Na jedné straně sice dostanou přidáno k důchodu cca 400,- Kč, nicméně toto zvýšení zhruba odpovídá růstu v minulosti, kdy se navíc nezvyšovaly výrazně životní náklady.

Naopak od nového roku budou muset doplácet důchodci vyšší ceny díky růstu DPH o 4 %, který se dotkne především potravin a léků. Tyto položky navíc tvoří v rozpočtech důchodců mnohem větší podíl než u ostatních skupin.

Léky navíc kromě DPH zdraží i nová vyhláška o cenách léků, která zvýší doplatky za běžně používané léky. Důchodci budou též postiženi zavedením poplatků za recept a návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici.

Důchodci ale i jiní lidé žijící v nájemních bytech s regulovaným nájemným si současně hlouběji sáhnou do peněženek z důvodu zvýšení nájemného, které může činit měsíčně až stovky korun. Růst nájemného sice s daňovou reformou bezprostředně nesouvisí, nicméně růst nákladů v této oblasti bude výrazný.

Lidé s průměrnými příjmy zatíženi nejvíce

Ani u zaměstnanců s průměrnými příjmy nebude dle vyjádření odborů dopad daňové reformy výhodný. Především zaměstnanci s průměrnými příjmy na reformu daní přímo doplatí. Pouhá úspora daně z příjmu u nich představuj 39-150,- Kč měsíčně.

 Tyto úspory však vymaže zvýšení DPH a dále tyto zaměstnanci doplatí na sociální reformy, které ruší za první 3 dny nemoci všechny nemocenské dávky. Stejně negativně se na jejich náklade promítne zavedení poplatků ve zdravotnictví.

Ani v případě, že mají zaměstnanci děti nemusí nutně na daňové reformě dle odborů ušetřit. Zvyšuje se sice daňový bonus na dítě z 500,- na 870,- Kč. Současně jsou však pro zaměstnance s průměrnými příjmy rušeny přídavky na dítě, které činí průměrně 520,- Kč. Omezení nároku na přídavek na dítě, tak často plně vykompenzuje daňovou úsporu u daně z příjmu.

Rodinám s dětmi současně zvýší náklady poplatky u lékaře a za recept, které se dětí starších 3 let plně dotknou. V případě nemoci dítěte navíc nebudou opět první tři dny nemoci, kdy s ním bude muset být rodič doma, hrazeny.

Všechny sociální skupiny navíc mohou být různou měrou postiženi plánovanou možností obcí zvýšit až 5 násobně daň z nemovitosti z budov a bytů.

Nikdo na reformě neprodělá, říká vláda

Dle výpočtů vlády však nikdo z občanů na daňové reformě neprodělá. Vláda však do svých výpočtů nezapočítává dopady související reformy zdravotnictví či ekologickou daňovou reformu, která zvýší náklady rodin.

Mnoho detailů z připravované daňové reformy však dosud není známo a objeví se až v hotových zákonech. Tyto detaily však mohou být pro vývoj životní úrovně různých skupin podstatné.

Prohledat jednotlivé výrazy - Odbory chtějí pohřbít reformy: Podaří se jim to?

Odbory , chtějí , pohřbít , reformy: , Podaří , se , jim , to? ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka