Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Občané ČR musí zachránit státní rozpočet. Zaplatí vyšší daně

31.07.2009, 10:49   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Občanům České republiky hrozí zvýšení DPH u zboží a služeb, a tedy růst cenové hladiny v příštím roce. Naše výdaje by se tak mohly zvýšit o několik stovek korun měsíčně. Zvýšení DPH plánuje ministr financí kvůli super rekordnímu schodku rozpočtu.

Zvýšení DPH má zachránit rozpočet i ekonomiku

Zvýšení DPH je podle ministra financí jediným opatřením, které má potenciál schodek rozpočtu nějakým významným způsobem snížit. V úsporách v rozpočtu má totiž vláda jen omezené možnosti. Až 82 procent výdajů je totiž dáno zákonem a vláda na ně nemůže sáhnout.

Stejné omezení však bude čekat i vládu příští, která po volbách do konce roku nestihne přijmout zásadní kroky, které by mohly ovlivnit ekonomiku a snížit výrazným způsobem schodek rozpočtu, který hrozí až 209 miliardami. Pro srovnání uvedený schodek je téměř dvojnásobně vyšší než schodek z roku 2003, který činil 109 miliard korun a byl dosud nejvyšší.

Zvýšení DPH o procento zvýší lidem výdaje o stovky korun

Škrty, které vláda zatím prosadila znamenají úspory pouze v jednotkách miliard korun. Zvýšení DPH o procento však může přinést až 15 miliard korun nových příjmů do státního rozpočtu. Na druhé straně zvýšení DPH o procento také znamená o 100 až 300 korun vyšší výdaje pro každou domácnost. Úprava sazeb však nesmí být drastická, to si uvědomují i ministři, jinak by úprava neměla vůbec šanci na přijetí.

 

Politici zvýšení DPH odmítají. Ale jak dlouho?

Proti zvýšení DPH i jakýchkoli jiných daní se vyslovila ODS prostřednictvím místopředsedy Davida Vodrážky, „ODS nepodporuje ani v budoucnu nebude podporovat zvyšování daní občanům. To není její program.“

Zvýšení nepřímých daní nepodporují ani levicové opoziční strany, které navrhují zavedení progrese a milionářskou daň. Tato daň má však pouze omezený potenciál a do státního rozpočtu by přinesla dle odhadů maximálně 4-6 miliard korun.

Kolik zaplatíte na poplatcích? Zkuste unikátní kalkulačku na www.mojepoplatky.cz

Pro zvýšení DPH je nejvhodnější doba. Ceny klesají

Z hlediska ekonomické stability je však právě v době krize pro zvýšení DPH nejvhodnější doba. Ceny mnoha zboží a služeb totiž klesají, nebo jejich ceny stagnují. Snižují se ceny vývozců i ceny z dovozu. Za této situace by totiž nemuselo zvýšení DPH výrazněji ceny ovlivnit. Prodejci si totiž nebudou moci dovolit promítnout zvýšení DPH plně do cen z důvodu klesající kupní síly obyvatel.

Příkladem může být cena oděvů, kdy v době poklesu cen o 30 či 50 procent nemůže zvýšení DPH např. o 2 procenta konečnou cenu nijak významně ovlivnit, dalším příkladem je cena rohlíku, kdy zvýšení DPH o stejné procento z koruny či dvou korun opět nebude mít na cenu zásadní vliv. To platí i pro další druhy zboží a služeb.

Naposledy se DPH zvyšovalo právě za pravicové vlády Mirka Topolánka v roce 2008, kdy se zvýšila dolní sazba DPH o 4 procenta z 5 na 9 procent. To mělo do státní pokladny přinést navíc 45 miliard korun. Toto zvýšení příjmů však částečně eliminovalo snížení daní z příjmů pro fyzické osoby a zavedení tzv. rovné daně.

 

Zvýšení DPH se zřejmě stane po volbách realitou

Ačkoliv to politické strany před volbami popírají, je pravděpodobné, že po volbách se skutečně zvýšení DPH dočkáme. Ministr financí Janota není spojen s žádnou stranou a je nejkvalitnějším odborníkem na ministerstvu. Jeho názory jsou tedy obecně uznávány a mohou tedy znamenat předpověď skutečného povolebního vývoje, ať zvítězí kdokoliv.

Zvýšení DPH totiž bude nejrychlejším a skutečně nejefektivnějším prostředkem pro zvýšení příjmů státního rozpočtu a snížení nejvyššího deficitu rozpočtu v historii.

Miroslav Zeman

Máte špatné zkušenost s monopoly a úřady? Napište nám na www.mojepoplatky.cz

Prohledat jednotlivé výrazy - Občané ČR musí zachránit státní rozpočet. Zaplatí vyšší daně

Občané , ČR , musí , zachránit , státní , rozpočet. , Zaplatí , vyšší , daně ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka