Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Konec daňovým únikům. ODS oprášila Kalouskovi návrhy

25.08.2009, 02:46   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Daňový superúřad má ušetřit miliardy korun státu i občanům. Občané by se navíc měli zbavit nepříjemné a složité administrativy při jednání s mnoha úřady. Brzy by totiž měli mít možnost vyřešit vše pod jednou střechou. Jsou tyto důvody však tím hlavním o co státu jde?

 

Zbytečné úřední povinnosti nás stojí miliardy korun

V současné době jsou občané i podnikatelé nuceni vyřizovat své povinnosti na mnoha státních úřadech. Dle mezinárodních srovnání musejí občané věnovat nezbytné a často zbytečné administrativě a vyřizování svých povinností nejvíce času v Evropě. Zásluhu na tomto stavu má nejen komplikovanost struktury úřadů, ale také složité zákony a nařízení.

 

Administrativa spojená s placením a přiznáním daní, povinností a poplatků stojí místní podnikatele a občany nejen hodiny času, ale také nemalé náklady, které představují miliardy korun ročně. 

ODS si „vypůjčila“ od Kalouska plán řešení

Naše největší pravicová strana proto přišla s návrhem, který by měl v případě realizace většinu problémů a zbytečnou administrativu odstranit. Vznik daňového superúřadu má stát několik stovek korun, nicméně úspory se mají v průběhu několika let vrátit.

ODS si ve skutečnosti celý plán vypůjčila od bývalého ministra financí Kalouska, který je jedním z lídrů strany TOP 09. Projekt jednoho inkasního úřadu je totiž již několik let starý a všechny přednosti, a výhody, se kterými nyní ODS přišla, jsou známy již dávno.

Podnikatelé superúřad vítají 

Podnikatel, který musí pravidelně v současnosti obíhat několik úřadů a v každém z úřadů vyplňovat nové a nové formuláře, posílat platby na několik rozdílných účtů, podávat přiznání apod. uskuteční veškeré tyto úkony na jednom kontaktní místě. Zde bude také existovat jediné platební místo a lidé zde také mají získat veškeré informace ke svým odvodovým povinnostem. Na superúřadu tak vyřídíte pravděpodobně již za dva roky veškeré daňové záležitosti, záležitosti sociálního pojištění, zdravotního pojištění apod.

 

„Myslíme si, že převedení výběru daní na jedno místo nepomůže jen podnikatelům, ale zároveň i státu. Jedná se o finanční úspory v řádu miliard korun za správu agendy výběru všech daní. V době kdy se státní rozpočet potýká s nedostatkem financí a je nutné hledat úspory, je toto opatření velmi přínosné,“ dodává Petr Kužel.

Čtěte také: Příběh z Kocourkova - Zrušit pevnou linku na O2 je velký problém www.mojepoplatky.cz 

Za staronovým návrhem se však nemusí pro podnikatele či občany skrývat pouze výhody. Pouhým sjednocením úřadů totiž ještě nemusí dojít ke snížení administrativní zátěže a komplikovanosti systému. Důležité jakými dalšími opatřeními vláda povinnosti občanů skutečně výrazně sníží. Lze říci, že tento druhý krok bude z hlediska občanů výrazně důležitější než samotné sjednocení úřadů.

Hlavním úkolem superúřadu je minimalizace daňových úniků

Dalším záměrem, o kterém však navrhovatelé nemluví, přestože je velmi významný, je snaha o minimalizaci daňových úniků. Vznikem superúřadu totiž nevznikne jen jedno kontaktní místo, ale sjednotí se veškeré informační systémy, které v současné době spolu moc nemluví a nekomunikují.

Nově však úředník starající se o platbu sociálního či zdravotní pojištění díky propojení na daňové přiznání a informace z finančního úřadu bezproblémově zjistí neuhrazení či ošizení platby sociálního pojištění a naopak. 

Snížení daňových úniků, které představuje ročně miliardy korun a tedy zisk státu, je tak jedním z nejdůležitějších argumentů a současně jednou z hlavních funkcí nového systému. Stát tak může ušetřit nejen miliardy korun na zbytečných úřednících a činnostech, ale také získat další miliardy korun z lépe vybíraných daní.

Miroslav Zeman

 

Hlasujte v anketě o NEJŠKODLIVĚJŠÍ MONOPOL na http://www.mojepoplatky.cz/

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Konec daňovým únikům. ODS oprášila Kalouskovi návrhy

Konec , daňovým , únikům. , ODS , oprášila , Kalouskovi , návrhy ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka