Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Já jsem politik, kdo je víc?

02.06.2010, 14:10   |   MiR   |   komentářů (2)

V minulém článku Já jsem policista, kdo je víc jsme se zamýšleli nad plánovaným zvýšením platů a výsluh příslušníků policie. Nyní je jasné, že všechno bude úplně jinak. Policisté jsou poraženi a vyhráli politici! Kolik nás to bude stát?

Jak to tedy všechno dopadlo?

Platnost služebního zákona byla rozhodnutím Parlamentu odložena o 1 rok. Stejně tak se o minimálně o rok odložila platnost nového štědrého výluhového systému. Politikům a ústavním činitelům se ale platy zvýší, aby mohli lépe hájit zájmy svých voličů a netrpěli nedostatkem.

I přes toto rozhodnutí však platy policistů budou vyšší. Nevzrostou sice o původně slibovaných 8 000,- Kč, ale "pouze" o 4 000,- Kč - i tak bude toto zvýšení nadprůměrné vůči ostatním profesím pracujícím ve státní (ale i soukromé) sféře. Bolestnější však budou změny pro ty policisty, kteří se chystali příští rok odejít a využít skutečně štědrý systém výsluh. Nově si budou muset rok počkat, a ani pak není jisté, že se svých vyšších výsluh dočkají. Vláda totiž počítá s jejich výrazným omezením.

Policistům ne, politikům ano?

A jak to tak v životě bývá, nic není zadarmo. Ani odložení služebního zákona nepřijde daňového poplatníka tak levně, jak se na první pohled zdálo. Odpověď politiků zní: Odložíme platnost služebního zákona, ale odmrazíme a zvýšíme si platy. Polepší si též soudci a státní zástupci. Poměrně veselá, a přesto smutná jsou prohlášení politiků, že si platy opět zmrazí, ačkoliv je jasné, že do konce roku to nelze stihnout. Lidé jsou tak opět taháni za nos.

Tip: Víte kolik stojí smrt člověka? A co všechno z vás po smrti může být? Čtěte!!

O kolik si všichni polepší?

Soudci, který svou profesi vykonává již 16 let, vzroste hrubý měsíční plat z 56 000,- Kč na 65 000,- Kč. Plat soudce nejvyššího soudu se vyšplhá na 92 000,- Kč ze 79 000,- Kč. Poslancům se zvýší základní plat ze 46 500,- Kč na 54 500,- Kč měsíčně. Ministrův plat překročí 100 000,- Kč z předchozích 88 000,- Kč.

 

Průměrný plat vybraných profesí v Kč

Úředník

17 000

Učitel

17 500

Policista

24 000

Lékař

33 000

Vědecký pracovník

18 500

Poslanec

46 500

Soudce

55 800

zdroj: ČSÚ

Zvýšení vlastních platů nevysílá dobrý signál celé společnosti, která ve svém celku pociťuje dopad reformy veřejných financí. Tento pocit je o to výraznější, že zvýšení platů politiků a soudců probíhá z mimořádně vysokých základů. Jiné dopady tak má případné zmrazení mzdy 15 000,- Kč hrubého běžného zaměstnance, kterému tato částka stačí zhruba na pokrytí základních nákladů spojených s bydlením, ošacením a jídlem, a jiné důsledky má zmrazení platu poslance nebo soudce, kteří berou platy kolem 50 000 Kč (a to mluvíme o mzdě bez dalších náhrad a příplatků).

U těchto profesí je navíc jen velmi těžko měřitelná produktivita práce, a tedy i oprávněnost takto vysokého zvyšování platů, které se vyplácejí výhradně z peněz nás všech.

Já jsem politik, kdo je víc?

Odložením služebního zákona bylo ušetřeno státnímu rozpočtu zhruba 8 mld. Kč. I po zvýšení mezd policistům a hasičům vládním nařízením zbudou stále 4 mld. Kč. Několik stovek milionů však ještě ukrojí zvýšení platů poslancům a dalším ústavním činitelům.

Jeden z politiků řekl: "Je pořád lepší dát stovky milionů korun na vyšší platy politiků než v budoucnu vyplácet desítky miliard korun na odchodném a rentách pro policisty, kteří odejdou ze služby." S tím se dá do určité míry souhlasit.

Bylo však skutečně nutné po odložení služebního zákona zvýšit platy politikům? Zřejmě ano. Nejlepší motivace pro zajištění úspor ve státním rozpočtu je zřejmě zvýšení vlastních příjmů a výhod pro ty, kdo o tom rozhodují. Může být v dnešní společnosti lepší motivace než peníze a výhody?

Objevila se tak velmi zajímavá inspirace pro prosazení dalších sporných zákonů. Pokud chcete aby prošly, přidejte k nim zvýšení platů nebo jiných výhod těm kdo o nich budou rozhodovat. Výsledek bude většinou zaručen napříč celým politickým spektrem!

Prohledat jednotlivé výrazy - Já jsem politik, kdo je víc?

, jsem , politik, , kdo , je , víc? ,

Já jsem politik, kdo je víc?

to je prasárna

taky chci plat zvýšit...o to co oni...

Chcípni

Tak to shrňme hned na začátku.Odjakživa se páni vozili na hřbetě poddaných.Je to...

Diskutovat

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka