Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Já jsem policista, kdo je víc?

02.06.2010, 14:18   |   MiR   |   komentářů (2)

Od ledna mají platy policistů, hasičů a zaměstnanců Vězeňské služby vzrůst v průměru o 8 000,- Kč. Jejich mzdy tak budou až dvojnásobně převyšovat průměrný plat v České republice. Je to spravedlivé? Je lepší být policistou než lékařem, učitelem či vědcem?

Od 1. ledna 2005 vstupuje v platnost nový služební zákon, který zaručuje policistům, hasičům a zaměstnancům Vězeňské služby obrovské navýšení platů. Zvýšení tak představuje více než 27 %. Takto vysoký meziroční vzestup platů nezaznamená žádná jiná profese ve státním ani soukromém sektoru.

O zvýšení platů ozbrojených složek se začalo diskutovat především v souvislosti s výší schodku státního rozpočtu na příští rok. Schodek rozpočtu byl původně plánován ve výši 94 mld. Kč, na nátlak KDU-ČSL však byl snížen na konečných 83,6 mld. Kč. Významným zdrojem pro úspory se mohly stát právě platy policistů. Takto výrazné zvýšení platů si totiž vyžádá výdaje ze státního rozpočtu ve výši 8,5 mld. Kč. Tato částka odpovídá 10 % celkového plánovaného schodku státního rozpočtu na celý příští rok. Dalším problémem je fakt, že tímto opatřením se dále zvýší mandatorní (povinné) výdaje státního rozpočtu, které si vláda předsevzala odbourávat.

Policisté všechno a ostatní nic?

Průměrný plat policisty již dnes činí 24 000,- Kč. Již dnes je tedy plat policisty vyšší, než je průměrný plat v České republice, který činí necelých 17 000,- Kč. Po zvýšení by tedy měl plat policisty přesahovat 32 000,- Kč. Návrh, se kterým přišla vláda naposledy, a který přisuzuje zvýšení platů i učitelům, počítá s navýšením "pouze" o 2 000,- Kč, což je 4 krát méně než u policistů. I po zvýšení tak bude průměrný plat učitele o 8 000,- Kč nižší než policistův.

Pro ostatní profese placené ze státního rozpočtu má pak zvýšení platů pro příští rok představovat jen 4 %, která pokryjí inflaci a možná ještě něco málo zbude. Tento nárůst vychází navíc z mnohem menšího základu, a představuje zhruba částku mezi 800 až 1000,- Kč. Není tedy pu, že již dnes se hlasitě ozývají ostatní zaměstnanci státu, jejichž práce je rovněž nepostradatelná a zodpovědná. Každé rozhodnutí o přilepšení jedné skupině, na úkor druhých se pochopitelně setkává s jejich nesouhlasem a protesty. Dá se tedy usuzovat, že takto výrazné zvýšení platů policistů, uzavřelo prostor pro větší zvýšení platů dalších skupin, jako lékařům, zdravotním sestrám, vědeckým pracovníkům, ale i úředníkům.

 

Průměrný plat vybraných profesí v Kč

Úředník

17 000

Učitel

17 500

Policista

24 000

Lékař

33 000

Vědecký pracovník

18 500

zdroj: ČSU

Nejen zvýšení platů, ale i povinností

Přesto, že se v poslední době mluví pouze o výrazném nárůstu platů policistů, hasičů a zaměstnanců Vězeňské služby, je třeba zmínit i otázku zvýšení povinností těchto zaměstnanců. Málo se ví, že spolu se zvýšením platů, se již nebudou proplácet přesčasy a práce o svátcích. Policisté budou muset pracovat přes čas až 300 hodin ročně, což odpovídá 25 hodinám měsíčně bez příplatku. Navíc se ruší příplatky za práci v noci. Dalším zpřísněním je možnost propustit policistu, pokud ohrozí dobrou pověst policie apod. Nutné je též zdůraznit, že výkon funkce policisty i hasiče je často velmi nebezpečný.

Doživotní renty? Ale jen pro někoho.

Pro budoucnost státního rozpočtu však není hrozivý pouze skokový růst platů policistů, ale i systém odstupného, který policistům po určité době odpracované u policie dává nárok na rentu. Pokud policista odpracuje 15 let, bude mít nárok na jednoměsíční odstupné + 20 % svého platu měsíčně. Tato částka se s počtem odpracovaných let zvyšuje. Pokud policista odpracuje 29 let, dostane kromě 8 měsíčních platů i polovinu svého platu každý měsíc jako rentu. Systém odstupného a rent tak vytváří pro státní pokladnu, a pro všechny občany, velká rizika z budoucího vývoje těchto nákladů, které budou každým rokem znamenat větší nároky na státní rozpočet a tedy nás všechny.

Prohledat jednotlivé výrazy - Já jsem policista, kdo je víc?

, jsem , policista, , kdo , je , víc? ,

Já jsem policista, kdo je víc?

státní zaměstnanci

Státní zaměstnanci - učitelé, policisté, psychologové a další lidé s podobnými p...

komentář

Každý je víc,když se nepovyšuje nad ostatní....

Diskutovat

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka