Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

dTest: Co se vyplatí ohlídat při volání v zahraničí?

11.07.2013, 11:08   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

Ceny volání v zahraničí se díky členství v Evropské unii rok od roku snižují, ochrana proti vysokým účtům ovšem působí jen na jejím území. Stačí zatoužit po exotice a účty za jednotlivé hovory naskakují po desítkách korun. Na co je vhodné si při volání v zahraničí dát pozor?

Od července letošního roku opět klesly regulované ceny pro roaming v Evropské unii. Takzvaný „eurotarif“ má mít automaticky nastaven každý uživatel roamingových služeb a dokud ho sám nezmění, nemusí mít obavu, že jej volání u nejbližších sousedů finančně odrovná. „Všichni operátoři zareagovali, ceny snížili a do tarifu zahrnuli i nového člena EU -  Chorvatsko. V cenách jsou ovšem až dvoukorunové rozdíly,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Během našeho průzkumu jsme objevili jen drobné a spíše formální chyby v cenících. Pokud by operátor přesto místo regulovaného tarifu účtoval vyšší cenu, zákazník má právo vyúčtování reklamovat a požadovat své peníze zpět.“ Vyřízení reklamace roamingových služeb může trvat až dva měsíce.

V zahraničí se mohou velmi prodražit mobilní data. „Evropská úprava chrání proti „šoku z vyúčtování“, a tak nám operátor služby zablokuje, pokud vyčerpáme limit blížící se částce 50 eur, více lze účtovat jen s výslovným souhlasem zákazníka,“ říká Borovička. Pravidlo ovšem platí jen v rámci EU, za jejími hranicemi již žádná varování nepřicházejí a zákazníci si musí stahování dat ohlídat sami. Za 1 MB stažených dat v exotičtějších destinacích přitom operátoři požadují i necelých pět set korun. Spadá sem často i turisty oblíbené Turecko či Tunisko. Lepší je tak chytrým telefonům úplně zakázat stahování dat nebo si předplatit jejich balíček.

Eurotarif je pojistkou proti drahému roamingu v EU, ale při cestě do konkrétní země se najdou leckdy i levnější varianty telefonování. „Pokud operátor nabízí více variant roamingu, vyplatí se prostudovat podmínky a tarif měnit dle potřeby. Dokonce i v Evropě lze dosáhnout výhodných cen mimo eurotarif,“ radí Borovička.

Srovnání roamingových tarifů a datových balíčků je k dispozici na www.dtest.cz/roaming.

Kontakty pro média:                                      

Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Prohledat jednotlivé výrazy - dTest: Co se vyplatí ohlídat při volání v zahraničí?

dTest: , Co , se , vyplatí , ohlídat , při , volání , v , zahraničí? ,

dTest: Co se vyplatí ohlídat při volání v zahraničí?

Ako získať pôžičku vo výške 2% úrokovej sadzby s Victoriafinancier@outlook.com

Ako získať pôžičku vo výške 2% úrokovej sadzby s Victoriafinancier@outlook...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka