Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Bodový systém: přijdeme všichni o řidičské průkazy?

02.06.2010, 12:45   |   MiR   |   komentářů (2)

Bezpečnostní situace na českých silnicích je stále kritická. Měsíčně na silnicích umírá několik stovek lidí. Od července začíná platit novela silničního zákona, která významně zpřísňuje postihy neukázněným řidičům, zavádí také zajímavé novinky.

Nebezpečná situace na českých silnicích přetrvává. Její zhoršení způsobila nejen bezohlednost řidičů, ale též obrovský nárůst kamionové přepravy, která využívá Českou republiky jako zemi, přes kterou se dá velmi levně projet. Od vstupu České republiky do EU tak kamionová doprava vzrostla o celých 48 %! Každý řidič, který se vydává na cestu po našich silnicích ví, jak kamiony znesnadňují a komplikují provoz.

Nejnebezpečnějším faktorem je však rychlá a riskantní jízda řidičů osobních automobilů, předjíždění v nepřehledných úsecích, jízda pod vlivem alkoholu apod.

#infobox

Špatný stav bezpečnosti na silnicích potvrzují i bezpečnostní akce policie, které zjišťují přestupky až u 1/3 kontrolovaných řidičů. Velkým problémem je fakt, že na přestupky se dosud hledí velmi tolerantně a ne jako na porušení zákona. To se má však brzy změnit. Poslanci schválili novelu silničního zákona, která konečně zavádí velmi účinný a efektivní nástroj: bodový systém.

Bodový systém je již tradičně vyzkoušený systém trestání dopravních přstupků, který již funguje v mnoha zemích, jako jsou Německo, Velká Británie, Irsko, Francie, Polsko, Maďarsko a další.

Bodový systém: zvýší bezpečnost na silnicích?

Pilířem nového zákona je tzv. "bodový systém". Hlavním smyslem systému je evidence přestupků řidičů a přidělování trestných bodů za jednotlivé přestupky. Při dosažení 12 trestných bodů by již následovalo odebrání řidičského průkazu až na 1 rok. Pro získání řidičského průkazu by pak následně provinilý řidič musel absolvovat přezkoušení.

A protože by v této oblasti neměla existovat pouze represe, existuje i odměna. Pokud tedy řidič po dobu 1 roku nespáchá žádný přestupek, budou mu 4 trestné body umazány, pokud nespáchá žádný přestupek 2 roky, umažou se mu další 4 trestné body. Pokud řidič bude bez přestupku 3 roky, vymažou se mu všechny trestné body z jeho rejstříku.

Větší pravomoci policie

#anketa

Důležitým prostředkem proti neukázněným řidičům, kteří soustavně porušují silniční předpisy, je opět nově zavedená možnost policie, zabavit řidičský průkaz a udělit pokutu přímo na místě. V současné době to možné není, a opilý řidič se tak bez problémů může posadit do automobilu a opět vyjet na silnici. Bezohlednost některých řidičů je pak přímo alarmující. Zde je třeba též upozornit na nebezpečné jednání některých chodců, kteří způsobují poměrně velkou část dopravních nehod ve městech.

Nebyly však stanoveny jenom maximální pokuty, ale též pokuty minimální, které policistům sníží možnost o pokutě s řidičem vyjednávat.

Nejen bodový systém, ale i vyšší pokuty!

Velmi významné je též zvýšení pokut za jednotlivé přestupky. Za nejtěžší přestupky by mohl dostat řidič osobního automobilu pokutu až 50 000,- Kč (profesionál až 100 000,- Kč). Takto vysoké pokuty lze však uplatnit na nejtěžší přestupky, jakými jsou jízda pod vlivem alkoholu či jízda bez řidičského oprávnění. 

Lze říci, že takto nastavené pokuty, ač se mohou zdát vysoké, již odpovídají sankcím jaké uplatňují vůči neukázněným řidičům vyspělé země EU.

Nově navrhovaný bodový systém s vybranými přestupky

1 trestný bod drobné přestupky, neoprávněné užití vyhrazeného pruhu  
2 trestné body jízda bez připoutání, nedovolená jízda po tramvajovém pásu  
3 trestné body překročení rychlosti     (v obci o méně než 20 km/h, mimo 30 km/h), mob.tel. při jízdě, nezastavení na přechodu pro chodce

pokuta do 3000,-Kč

4 trestné body překročení rychlosti    (v obci o více než 20 km/h, mimo 30 km/h), nedání přednosti v jízdě

pokuta do 5000,-Kč

7 trestných bodů řízení pod vlivem alkoholu

pokuta 10 - 20 000,-Kč

7 trestných bodů řízení pod silným vlivem alkoholu, řízení bez řidičského oprávnění

pokuta 25 - 50 000,-Kč

Alkohol stále přísně zakázán, ale?

Zajímavou úpravu, která může do budoucna nastínit pohled na míru nebezpečnosti alkoholu v silničním provozu, o které diskutovali poslanci při projednávání zákona. Podle návrhu se tak neměla jakákoliv míra alkoholu v krvi posuzovat stejným způsobem.

Pokud by  naměřené množství alkoholu v krvi řidiče bylo nižší než stanovený limit 0,3 promile alkoholu, dostal by řidič pouhé 3 trestné body. Pokud by však řidič tento limit překročil, bylo by mu připsáno celých 7 trestných bodů. Mezi malou sklenicí piva a pivy pěti tak byl při posuzování přestupku poměrně velký rozdíl. Tento návrh však nakonec nebyl přijat a zůstává tak do budoucna tématem k diskusi.

Zvyšují se též pokuty za jízdou pod vlivem alkoholu. Nově tak řidiči za tento přestupek zaplatí od 10 000 do 50 000,- Kč. Pokud pod vlivem alkoholu způsobí řidič nehodu, bude moci býti odsouzen až na 3 roky místo 1 roku dnes.

Je nejvyšší hodnotou život a zdraví, nebo?

Proti novému silničnímu zákonu se zásadně postavily především pravicové strany, které ho jako celek odmítly. Jednou z jejich výhrad bylo to, že se vyššími pokutami a většími pravomocemi policistů otvírá cesta pro zvyšování korupce a úplatkářství na silnicích. Je ale toto skutečný důvod pro zamítnutí zákona, který může velmi významně zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit počet mrtvých a zraněných? Na jednu misku vah je třeba postavit lidský život a lidské zdraví a na druhou nebezpečí korupce. Která hodnota je cennější?

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Bodový systém: přijdeme všichni o řidičské průkazy?

Bodový , systém: , přijdeme , všichni , o , řidičské , průkazy? ,

Bodový systém: přijdeme všichni o řidičské průkazy?

Nový bodový systém

Osobně si myslím, že naši zákonodárci, kteří se nenstále schovávjí za poslanecko...

přehled bodů

koho zajímá přehled bodů a nějaké užitčné info ke správnímu řízení... mrkněte na...

Diskutovat

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka